Kredilendirilmiş Okullar Listesi – SHGM

Kredilendirilmiş Okullar Listesi – SHGM

Önceki yazımızda kredilendirilmesi bulunan uçak teknisyenlerinin nasıl modül kredilendirmesi yapabileceğini detaylıca anlattık. Yazıya yönelik sorular aldık. Bu yüzden kim hangi modüllerden muaf olabilir tamamen netleşecek. Bu listede bulunmayan okullar A, B1-B3, B2 katagorisinden sadece modül 1 ve 2’den muaftır. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü örgün öğretim için belirlediği sadece bu modüller bulunmakta. Ülkemizde havacılığın hızla geliştiğini varsayarsak çoğu havacılık eğitimi veren okullarda yakın zamanda kredilendirilmesi bulunacaktır. Şuan bile azımsanmayacak derecede çoğu okulda mevcuttur. Kredilendirme başvurusu yaparken şuna dikkat etmenizi öneririm. Kredilendirme yaptırdıktan itibaren 10 yıl içinde lisansınızı almanız gerekmektedir. Diğer türlü muaf olduğunuz modüllerden tekrardan sınava girmek zorunda kalırsınız.

Aşağıdaki bağlantıyı aktif tutmaya çalışıyoruz ancak aktif değilse aşağıdaki adımları lütfen takip edin.

1- SHGM Hava Aracı Bakım Teknisyeni sayfasına girin.

2- Daha sonra SHY-66 Lisans işlemleri sekmesine tıklayın. Orada bulunan ” SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SHY-66 MODÜL KREDİLENDİRMESİ YAPILAN OKULLAR LİSTESİ ” PDF’i indirip en güncel listeye ulaşabilirsiniz.

 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kredilendirilmiş Okullar Listesi

2 Comments

 1. Merhaba gazi uni uçak teknolojisi mezunuyum. Tanınmış okul listesidne değildir.
  Modul 1ve2’den muaf sayiliyoruz diye biliyorum bu muafiyeti nasıl izleriz ve syh66da sınavı seçmeme engel olacak bir ibare gözükür mu ? A ve b ler için modul 1-2secsem sınava girmeme engel olur mu ? Tüm kategoriler için moduller aynı gözüküyor,bir farkı var mıdir

  1. Merhaba Ömer bey,
   Kredilendirmeyi bu yazıda ki adımları takip ederek modül 1 ve 2 için kredilendirme yapabilirsiniz.
   A kategori ve B kategori lisansın ders içerik farklılıkları mevcut. B kategoriden sınavlara girerseniz A kategori lisansi kapsamış olur. B kategori lisansın sorumlu olduğu içerik daha fazladır. Onun dışında sınava girmenizi engelleyecek herhangi bir durum bulunmamakta. Ancak hangi kategoriden kredilendirme yaparsanız o kategoriden muaf olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir