Modül Sınavlarına Nasıl Girilir?

Modül Sınavlarına Nasıl Girilir?

Bildiğimiz üzere modül sınavları lisanslı uçak teknisyeni olabilmek için çok önemli. Bunu birçoğumuz biliyoruz. Peki yeni mezun olan arkadaşlarımız modül sınavlarında nasıl bir yol izleyeceklerini biliyorlar mı ?

Öncelikle şu bilinmeli, modül sınavlarına belli bir ücret karşılığında giriş yapabiliyorsunuz. Bu ücret şu an 100 TL. Şunu da belirtelim ders başı ücret değil sınav başı ücret. Örnek verecek olursak Modül 10 (Havacılık Kanunları) iki ayrı sınavdan oluşmakta. Bu sınavların birisi test diğeri ise yazılı. Bu sınava girerken 200 TL para yatırmanız lazım. Dediğimiz gibi ücret ders başı değil sınav başı ücret. Modül sınavları senede 4 kere (3 ayda 1) Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleşiyor. Her sınav tarihinde istediğiniz kadar modüle başvuru yapabiliyorsunuz.

Herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. İsterseniz bir modülden, isterseniz beş modülden sınava girin bu sizin isteğinize bağlı bir durum. Bir sonraki sınav başvurularının Ağustos ayında açılmasını bekliyoruz. Tabi bu sürekli takip edilmeli çünkü 2018 yılına kadar yapılan sınavlar Mart-Haziran-Eylül-Aralık aylarında yapıldı fakat 2018 yılında aylarda bir aylık kayma oluştu ve 2018 yılında tarihler Ocak-Nisan-Temmuz şeklinde değişiklik gösterdi. Bu sınavların bir eksi noktası da başvuru sayılarına göre sınav şehirlerinin değişiyor olması.

Her sınav tarihinde istisnasız İstanbul ve Eskişehir de sınav yeri açılıyor fakat işin kötü yanı eğer yeterli başvuru alınırsa Ankara-Antalya-Kayseri şehirlerinde sınav yerinin açılıyor olması. Bu kadar bilgiden sonra sınava başvuruyu nereden yapabilirsiniz ona gelelim. Shy66 sayfasına öncelikle üye olmalısınız. Üyeliği tamamladıktan sonra sınav başvurusu için girdiğimizde para kredi/banka kartı yardımıyla sistem üzerinden direkt yatırılıyor. Bu işlemleri hallettikten sonra sınav tarihinde sınava gitmeden önce sistemden sınav giriş belgesinin çıktısını alıp gitmemiz gerekiyor. ‘telefondan gösteririm’ gibi bir düşünceye kapılmayın çünkü sınav görevlisi tarafından belgeleriniz toplanıyor.

Bu sınavlara yeni girecek ve yeni başlayacak olan arkadaşlar için şunu belirmek isterim. Sınavlar kolay değil, gerçekten sıkı bir çalışma istiyor. Her girdiğiniz sınavdan tek seferde geçmek gibi bir hayaliniz olmasın. Sınavdan geçemeyince de hemen kendinizi salmayın, azimle çalışıp bu yolda pes etmeden çabalayın. Emin olun bir kapıya çıkacaktır.

25 Comments

 1. Merhabalar efendim ben Ahmet Şahbudak MODÜL sınavlarına girmek istiyorum lakin başvuru nerden yapacağımı görmedim yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba Ahmet Bey,
   Öncelikle kusura bakmayın yorumunuzu fark etmedim.
   Modül sınavlarına girebileceğiniz onaylı bir çok sınav kuruluşu mevcut. Ancak Anadolu Üniversitenin düzenliği sınavlara girmenizi tavsiye ederim.
   Anadolu Üniversitesinden başvuru yapmak için ” https://shy66.anadolu.edu.tr/ ” adresine girerek kayıt olabilir ve sınav kayıt zamanı geldiğinde sınavlara başvurabilirsiniz. ( Anadolu Üniversitesi üç ayda bir sınav düzenler. )

 2. Merhaba ben iki yıllık endüstriyel elektronik ve dört yıllık açıköğretim işletme bölümü mezunuyum. Modül sınavlara başvurabilir miyim.

   1. Hocam merhaba ben Anadolu lisesi mezunuyum aynı zaman da ikiyıl ön lisans olarak uçak teknolojisi okudum.Tabi bizim dönemimizde üniversite tanınır okul statüsünde değildi.Kredilendirmeye başvursam acaba kredilendirilebilir modül sınavım var mıdır ?

 3. Hocam merhaba ben Selçuk üniversitesi uçak gövde motor bakım 1. Sınıfım. Okulumuzun shy 147 belgesi yok. Ben mezun olmadan bu belge okul tarafından alınırsa ben de shy 147nin sağladığı avantajlardan faydalanabilir miyim ?

  1. Merhaba Burak Bey, siz mezun olmadan alması dahilinde evet sizde bu muafiyetten yararlanabilirsiniz. Ayrıca okulunuz yetki belgesi almazsa bile aşağıda ki yazıdan hangi derslerden muaf olduğunuzu görebilirsiniz. YAZI İÇİN TIKLAYINIZ.

 4. Hocam merhabalar Ben Nişantaşı Üniversitesinde Uçak Gövde Motor Bakım okuyorum bizim üniversitemizdede shy 147belgesi yok ve ben 2.sınıfa geçtim üniversite bu vakitten sonra shy147 belgesini alsa bile artık bu Muafiyet(Modül sınavları+deneyim süresi) hakkından yararlanamayacağım diye duydum doğru mudur bilmiyorum bu konu hakkında aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba Yavuzhan, o konuda tam net bir bilgi yok diye biliyorum. Okulunuz yetki aldıktan sonra sizi de kapsayacak şekilde yetki alabilir. Siz mezun olduktan sonra kaç sene sonra aldığıda önemli. Eğer yetki alırsa ilk okulunuza danışıp daha sonra da SGHM’den arayıp bilgi alabilirsiniz.

 5. Merhaba ben Aksaray üniversitesi 2 yıllık Mekatronik teknikerliği bölümünde 1. Sınıf öğrencisiyim modül B2 sınavına okul bitince girebiliyormuyum ve şartlar nedir? Aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Merhaba Enes bey, okulunuzdan mezun olmadan da modül sınavlarına girebilirsiniz. Shy-147 yetkili kuruluşlara başvuru yapabilirsiniz.

 6. burada bahsettiğiniz ders başı değil derken sınavlardan önce mecburi derstemi almamız gerekiyor? ve onun ücreti nedir ? modül sınavları türkçemi ingilizcemi? b2 modül sınavlarını vermiş birisi b1 modülüde almak için kaç tane fark sınavına girmesi gerekiyor?

  1. Merhaba Mert, hayır sınavlardan önce ders alman gerekmez. Shgm lisansı almak istersen modül sınavları Türkçe olur, Easa lisansı almak istersen modül sınavları İngilizce olur. B2’den b1’e tamamlamak için tam net bilgi veremem ancak m7, m10, m11, m15, m17 ye kesin girilmesi gerekebilir.

 7. Merhaba ben uçak gövde motor bakımı öğrencisiyim. İlk sene bitirdiğim derslerin modül sınavına girmek zorunda mıyım. Yoksa daha sonraki yıllarda girebiliyor muyum

  1. Merhaba Ahmet, modül sınavlarına istediğin zaman girebilirsin. Herhangi bir mezuniyet şartı aranmamaktadır.

 8. Merhaba
  Oğlum modul sinavlarina girecek fakat sinavlarla ilgili materyal bulunmamaktadır geçmiş doneme ait sorular soru kitapçığı yada girecegi modul ile ilgili kitap nereden temin edebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler

 9. Merhabalar. TYT sınavına girdikten sonra SHY 147 tanınan okul statüsündeki okullardan birine kayıt yaptırmayı planlıyorum. Bunun bana modül sınavlarında herhangi bir katkısı veya muafiyeti olur mu? Ayrıca iş bulma imkanı nedir ? YDS ve modül sınavlarından yüksek not almam bana ne kadar katkı sağlar? Biraz uzun oldu, kusura bakmayın. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba Burak bey, SHY-147 onaylı bir okula kayıt yaptırmanız sizin için önemli bir fırsat olacaktır. Okulunuzda modül sınavlarına girip mezun olana kadar tüm modülleri tamamlama imkanına sahip olacaksınız, ayrıca okulunuzda ki modül sınavlarını geçemeseniz bile mezun olduğunuzda modül kredilendirmeniz olacaktır. Ayrıca tabii ki mezun olmadan YDS gibi dil sınavlarına girmeniz hem iş hayatında hemde işe alım sürecinde size faydası olacaktır.

 10. Merhabalar Türk hava kurumu uçak teknolojisi 2 yıllık bölümünü okuyorum bu sene 9 tane modülü sağlıyor üniversite benim uçak gövde motor bakımı b1 lisansı için gerekli 13 tane modül var 7 11 15 17 bu modülleri öğrenciyken dışarıdaki sınavlara girip geçtikten sonra iş hayatımda avantajları nelerdir?

  1. Merhaba Ali bey, çalışacağınız şirkete göre değişim gösterir. Ancak ilk başta işe alım süreciniz kolaylaşır. Ayrıca çalışacağınız birime göre çalışma arkadaşlarınızdan daha önce yetkilenip çalışmanızın karşılığını daha fazla alabilirsiniz.

 11. Merhaba, Gazi Üniversitesi Uçak Teknolojisi mezunuyum. B1 kategorisi için modül sınavlarına girebilir miyim, yoksa öncesinde tecrübe sahibi olmam gerekir mi? Eğer girebilirsem iş hayatımda avantaları olur mu?

  1. Onur bey merhaba, modül sınavlarına uçak bakım mezunu olmasanız dahi girebilirsiniz. Şimdiden başarılar dilerim. Kesinlikle modül sınavlarını tamamen bitirmeniz tercih sebebi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir