SHGM Modül Kredilendirmesi Nasıl Yapılır ?

SHGM Modül Kredilendirmesi Nasıl Yapılır ?

Havacılık okullarından mezun olan öğrencilerin bir çoğunun ortak derdi ‘SHGM tarafından verilen Kredilendirmeyi nasıl alınır? Kredilendirme ne işe yarar?

Kredilendirme nedir?

SHGM okumuş olduğunuz okulunuzun eğitim düzeyinin yeterliliğine göre size bu kredilendirmeyi sağlıyor. Okulda görmüş olduğunuz meslek dersleri SHGM’nin istediği standartlarda ise okulunuz kredilendirilmiş okul statüsüne giriyor. Şimdi bu açıklamadan sonra konumuza gelelim. Bildiğimiz üzere havacılıkta teknisyenlerin olmazsa olmazı lisanstır. Kredilendirme de işte tam olarak bu lisanslarda devreye giriyor. Örnek verecek olursak ‘Bir teknisyen B1.1 kategorisinden lisans almak istiyor ve bu teknisyenin SHGM tarafından kredilendirilmesi bulunmuyor. Durum böyle olursa bu teknisyen Modül 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10-11-15-17’den sınava girmek zorunda. Aksi halde LİSANSLI TEKNİSYEN OLAMAZ. Bunun peşine şu örneği verelim kredilendirilmeye sahip bir teknisyen lisans almak isterse o zaman bu teknisyen kredilendirmesi bulunan derslerden sınava girmez (Örnek: 1-2-3-4-5-6-8-9 modüllerinden kredilendirmesi var.). Kredilendirme bir uçak teknisyeninin lisans sürecini daha hızlı tamamlaması için çok önemli bir konu.

Kredilendirilmeyi Nasıl Alınır?

Yukarıda yazdığı gibi okulumuzda kredilendirme mevcutsa biz ne yapacağız. Aslında çok kolay. SHGM Kredilendirilme kontrol formu yazıp Google da arattığımızda karşımıza çıkan kontrol formunun bir çıktısını alıyoruz. Kontrol formunda belirtilen evrakları eksiksiz yerine getiriyoruz. Peki bu evraklar nedir?

1-Talebi net şekilde içeren ve konu ile ilgili tüm süreci (ilgi yazılara atıf yaparak) açıklayan başvuru yazısı
2-
Eksiksiz doldurulmuş 2 Adet Form19F  başvuru formu Forma Buradan Ulaşabilirsiniz

3-Okuldan alınmış transkript (aslı veya noter onaylı)
4-
Okul diploması (aslı veya noter onaylı)
5-
Hizmet Bedeli Dekontu (Modül Başı 10 TL, Ancak SHGM ara ara düzenleme yaptığı için arayıp bilgi almanız daha doğru olur.)
6-Son olarak Kontrol Formuda dahil olmak üzere tüm evrakları bir dosyaya koyup SHGM Uçuşa Elverişlilik Daire Başkanlığına götürüp teslim ediyoruz.

SHGM bu başvuru neticesinde eğer her şey eksiksiz ise yaklaşık 2 hafta içinde evinize kredilenme belgenizi gönderiyor. Eğer eksik bir belgeniz varsa tüm evraklarınıza ‘İşlem Görmemiştir’ damgası basılıp geri size teslim ediliyor.

32 Comments

  1. Merhaba Mustafa Bey, öncelikle geç cevap verdiğimiziçin özür dileriz. Tecrübe süreniz 5 yıl. Herhangi bir kredilendirilmiş veya tanınmış okul statüsünde liseden mezun olmadığınız için.

 1. Merhaba sayın ilgili Şişli Endüstri Meslek Lisesi Motor Bölümü Karadeniz Teknik Üniversitesi Ordu Meslek Yüksek Okulu Otomotiv Programları Bölümü mezunuyum muhafiyetden hangi modüler den yararlanabilirim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Taner bey, şu anda güncel listede modül 1 ve modül 2’yi kredilendirebilecğiniz gözükmektedir.

 2. Kocaeli Üniversitesi uçak elektrik elektronik mezunuyum.B1 lisansı almak için tecrübe sürem 5 yıl mı 3 yıl mı ?

  1. Merhaba Fatih, eğer okulunun yaptığı sınavları geçmediysen (tanınmış okul) lisans alabilmek için gerekli olan tecrübe süren 3 yıldır.

 3. Merhaba. Istanbul Gelişim Üniversitesi Uçak teknolojisi öğrencisiyim. Hiçbir yerde kesin bilgiye ulaşamıyorum. İlgili kişilere sorduğumda Modül sınavları okulumuzda yapılacak dendi. Herhangi bir muafiyet vs. söz konusu olmadı. Tanınmış okul diye geçiyor ama kredilendirme yapmıyor. Durum nedir acaba? Kredilendirmeden faydalanmak için okul değiştirmem mi gerekir?
  Saygılarımla…

  1. Merhaba Yılmaz Bey, Gelişim Üniversitesi Uçak teknolojisi bölümünden A1 – Türbin motorlu uçaklardan tanınmış okul statüsünde muafsınız. Ancak bu muaflığı sağlayabilmek için okulunuzda yapılan modül sınavlarından geçer not almanız gerekmektedir. Kredilendirme hususuna gelecek olursak maalesef herhangi bir kredilendirmeniz mevcut değil. Ancak herhangi bir örgün orta öğretim kurumundan alabileceğiniz modül 1 ve 2’dir.

 4. Merhaba Nişantaşı üniversitesi havacılık elektrik ve elektroniği bölümü 1.sınıf öğrencisiyim handan hayrettin yelkikanat bilgisayar proglama bölümü anadolu teknik mezunuyum modül sınavımda muaf olabileceğim dersler var mıdır

  1. Merhaba Hüseyin Bey, Nişantaşı Üniversitesi tanınmış okul veya kredilendirilmiş okullar listesinde bulunmadığından dolayı muafiyetiniz bulunmamaktadır. Ancak herhangi bir örgün orta öğretim kurumundan mezuniyetinizle muaf olduğunuz modül 1 ve 2 bulunmaktadır.

 5. Merhaba. Ben bu yıl erciyes üniversitesi uçak elektrik elektronik bölümüne gitmeyi düşünüyorum ama modüller hakkında net bilgi bulamadım. Erciyeste okuduğumu varsayarak sorularımı cevaplarsanız sevinirim.
  1)Kredilendirme ne demek?
  2) Mezun olduktan sonra hangi modüllere girmem gerekecek ?
  3) Modüllere girmeden lisanslı teknisyen olmanın yolu var mı? Mesela belli bir süre(3-5 yıl) çalıştıktan sonra alabilme gibi vs.

  1. Merhaba Bilal, Kredilendiriilmiş okullar listesi ve SHY-147 Tanınmış okullar listesinden Erciyes üniversitesinin hangi derslerden muaf veya kredilendirme yaptığını görebilirsin.

   1- Kredilendirme okulunda aldığın ders içeriğinin, SHGM modül içeriklerinle örtüşüyor olması diyebilirim. Yani okulunda geçtiğin derslerden tekrardan modül sınavlarına girmeni gerektirmeyecek.(Ancak SHGM’nin kabul ettiği dersler için geçerli.)

   2- Mezun olduktan sonra girmen gereken modüller yukarıda ki bahsettiğim listede olmayan derslere girmen gerekecek.

   3- Modüllere girmeden lisanslı teknisyen olamazsın. İş sadece modüllerde maalesef bitmiyor. Modülleri tamamlayarak lisans aldıktan sonra bu lisansı kullanabilmek için, lisansına uçak tipi işletmen gerekecek ve böylece lisanslı (yetkili) olarak çalışabileceksin.

 6. Merhaba fırat universitesi uçak elektrik elektronik öğrencisiyim. Okul tanınan okul statüsünde insan faktorleri,havacilik kurallari dersinin sinavindan gectim modul sinavina girmeme gerek varmi.kredilendirmeye uygunmu okul?

  1. Merhaba Burak, okulun listede mevcutsa muaf olduğun dersler zaten belirtilmiş. O listede İnsan Faktörleri ve Havacılık Kuralları dersinden muaf değilsen okulunda dersi geçip geçmemen önemli değil.

 7. Merhaba 2014 yılında Sabiha Gökçen Anadolu Teknik Lisesinden mezun oldum. Bu zamana kadar alanım dışında çalıştım ancak şimdi lisede eğitimini aldığım Uçak Bakım-Gövde Motor teknisyenliğini yurt dışında yapma fırsatı buldum. İletişimde olduğum firma benden lisans belgelerimi istedi. Eğer modül kredilendirmesi yaparsam alacağım teknisyen lisansı hangi kategoride olur? Uluslararası geçerliliği var mıdır? Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba Berk bey, kredilendirme katagoriniz mezun olduğunuz dala göre değişir. Ancak b1.1 olarak kredilendirebilirsiniz. Ve bu kredilendirme shgm lisansı için geçerli olur. Shgm lisansı ise Türkiye ve bazı orta-doğu ülkelerinde kabul görmektedir. Ama bazı Easa lisansı için modül sınavı yapan firmalarla iletişime geçerseniz daha iyi olur. Bunun dışında 2014’de mezun olduysaniz kredilendirme yapabilme süreniz sanırım 10 yıl bu yüzden 2024’e kadar lisans almazsanız kredilendirme hakkınız yanmış olacaktır.( Talimatlar değişmiş olabilir SHGM ile iletişime geçebilirsiniz bu konuda.)

 8. Merhaba. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Uçak teknolojisi bölümünden mezun oldum. Hangi modüllerden muaf sayılıyorum acaba? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba Ayşenur Hanım,
   Maalesef mezun olduğunuz okulda herhangi bir kredilendirme ve SHY-147 kapsamında yetkilendirilmemiş. Bu yüzden sadece mödül 1 ve modül 2’den kredilendirme yapabilirsiniz.

 9. Sayın Oğuzhan Akşit,
  ocak ayında atılım üniversitesi uçak elektrik-elektronik bölümünden mezun oldum. Muaf olduğum modüller var mıdır? ve deneyim sürem ne kadar, teşekkürler.

  1. Merhaba Velican Bey,
   Modül 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9’dan muafsınız. Maalesef çalıştığınız birime göre tecrube süreniz farklılık gösterecektir. Avyonik’de çalışmama durumunuz olabilir. Normal şartlarda aviyonik için 2 yıl tecrübe süreniz var sanırım ama çalıştığınız şirketin kalite kuralları gereği bu 5 yılıda bulabilir.

 10. İyi günler benim mezun olduğum sene okulumun adı değişti ve diplomamda yeni ad yazıyor ancak SHGM kredilendirme tablosunda mezun olduğum okulun eski adı yazıyor. Bu bana sıkıntı çıkarır mı?

  1. Merhaba Altay bey, herhangi bir sorun çıkmaz. Çıksa bile kolaylıkla çözülebilir bir durum.

 11. meraba ben nişantaşı üniversitesi uçak bakım onarım bölümü öğrencisiyim okulum tanınan okul olmadığı için okul bitmeden modülleri versem tecrübe sürem yine 5 yıl mı oluyor.
  yada bu sene tanınan okula geçiş yaparsam muaf olabilirmiyim.

  1. Merhaba Abdurrahman bey, okul bitmeden modülleri tamamlamış olsanız dahi tecrübe süreniz aynı kalır. Nakil işleminde ise bilgim mevcut değil nakil yapmak istediğiniz okul ile ve shgm ile görüşürseniz daha doğru bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

 12. Merhaba. Kredilendirme bulunmayan modüllerin sınavlarını başarıyla tamamlamadan önce bu süreci başlatabilir miyiz? Yoksa öncelikle lisans için gerekli modüllerin tamamını almak gerekiyor mu?
  Bunun dışında, Ankara dışında ikamet eden adaylar için belgeleri ulaştırma konusunda farklı bir yöntem bulunuyor mu?

  1. Merhaba Burak bey, kredilendirmeniz mevcut değilse bu işlemi yapmanıza gerek yok. Modüllerinizi tamamladıktan sonra ve gerekli ojtyi yaptığınız takdirde SHGM’ye lisans başvurusunda bulunabilirsiniz.

 13. İyi günler 2006 yılında Erciyes Ü MYO makine bölümünden mezun oldum 14 yıldır hava İkmal de Uçak üzerinde çalışıyorum kredilendirme yapabiliriyim

  1. Merhaba Kemal bey, tabii ki yapabilirsiniz. Ama sadece bir kaç temel modülü kredilendirebilirsiniz.

 14. Merhaba 6,9,10 modüllerinden kredilendirmem var ama fazladan modül 1 ve modül 2 için kredilendirme yapablirmiyim? (Fırat üniversitesi uçak elektrik-elektronik)

  1. Merhaba İbrahim bey, SHGM sitesinden ulaşabileceğiniz sadece güncel listede bulunan modülleri kredilendirebilirsiniz.

 15. Merhabalar, öncelikle bu bilgilendirici yazı için kendi adıma teşekkür ederim. Ben Erciyes Üniversitesi Uçak Gövde Motor Bakımı öğrencisiyim SHY 147 sertifikası alabilmemiz için gerekli olan task(pratik eğitim) defterini maalesef eksiksiz bir şekilde dolduramadım dolayısıyla fakültemizin sunduğu imkandan yararlanamayıp SHY147 sertifikası alamıyorum. Lisanslı teknisyen olabilmek için SHY 147 eğitim sertifikası yerine modül kredilendirme yoluna başvurursam kaybım kaç sene olur acaba bir fikriniz var mı? Yani modül kredilendirmesi yoluyla lisans almak için kaç sene tecrübe süresi gerekir? Bir diğer sorumda SHY 147 eğitim sertifikası yoluyla lisans almak için kac sene tecrübe gerekir?

  1. Merhaba Mehmet bey, kayıp olarak düşünmeyiniz öncelikle. Her şirketin kendine özel yetkilendirme prosedürleri mevcuttur. Kredilendirme veya tanınmış (SHY-147) okuldan alınan sertifika ile mezun olsanızda bu süreç şirketin kurallarına göre ve ihtiyacına yönelik 3-5 yıl arası sürmektedir. Bu süreçte kalan modüllerinizi verirseniz ve ingilizce dil yeterliliğini aldığınız zaman herhangi bir kaybınız olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir