Yetkili Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur ?

Yetkili Uçak Teknisyeni Nasıl Olunur ?

www.ucakbakim.com sitesinde bulunuyorsanız birçoğumuz uçak teknisyeniyizdir veya uçak teknisyeni olmak istiyoruzdur. Ancak sadece okul bunun için yeterli olmuyor. Sürekli güncel olmamız isteniyor birde bu meslekte yükselmek için sadece tecrübe yeterli olmuyor. Belirli tecrübenin yanında bizlerden birçok yeterlilik isteniyor. Bunların başında yabancı dil gelmekte. Bu yazımızda Linkedin platformunda tecrübeli bir teknisyen abimizin listelediği adımları paylaşacağız. Başlamadan şunu belirtmek isterim, tecrübe doldurabilmek adına  SHY-145 onaylı bakım kuruluşu olması şart. SHY-145 onaylı bakım kuruluşuna girdik ve verdiğimiz adımları takip etmemiz gerekiyor. (Sıralama rastgele oluşturulmuştur.)

1-) Tecrube defteri

2-) MODUL SINAVLARININ TAMAMLANMASI

3-) Tip kursunun alinmasi (B737,A320,ERJ190 VB.)

Bu asama 2 bolumden olusur. Teorik egitim ve pratik egitim

4-) İlk tip kursu icin OJT (En az 4 ay, ortalama 6 ay kadar surer. Sure size bagli)

5-) Yabanci Dil yeterliligi (En az YDS 45 VB.)

6-) FUEL TANK SAFETY, EWIS, HUMAN FACTOR egitimler ile calisacaginiz sirketin MOE, SAFA vb. Egitimleri tamamlamis olmalisiniz.

7-) Calisacaginiz sirketin yapacagi assessment(degerlendirme) sinavindan gecer not almaniz.

(7. Basamakta bekleten sirketler mevcut. Eger sirketinizin kalite departmani sizin durumunuzu yeterli gormezse size yetki verilmeyecek ve muhtemelen maasiniz da yetkili personellerinki kadar olmayacaktir.)

😎 Yetkiyi almis olsaniz dahi FTS, EWIS, Human Factor egitimlerini her 2 yil icinde tekrar almak zorundasiniz.

 “

Linkedin’de almış olduğum adımlar bunlar. Dikkat etmeniz gereken ayrı bir nokta ise daha fazla uçak tipi olan şirkette çalışmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Ayrıca Linkedin’de ki tecrübeli abimizin kişişel yorumu oldu bizler için.

“Eğitim ve sınavlar bu mesleğin içinde hiç bitmeyecek ve uzun emek vermen gerek. Ama bir o kadar da eğlenceli emeğinin karsılığını aldığını düşüneceğin bir meslek seçimi yapmışsın.”

2 Comments

  1. Merhabalar bu Tecrube defteri örneği varmıdır elinizde fotoğraf yada başka formatlar da olabilir paylaşırsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir